معرفی تجهیزات GPON شامل OLT, ONU, ONT

OLT و ONU/ONT نقش اینها در شبکه GPON چیست؟

OLT - Optical Line Terminal

ابتدا با OLT شروع می کنیم. مهمترین عملکرد OLT که در دفتر مرکزی (CO) قرار می گیرد، کنترل انتقال اطلاعات  در سراسر شبکه توزیع نوری ODN یا PON، در هر دو جهت ارسال و دریافت اطلاعات، می باشد. حداکثر فاصله ای که برای انتقال سراسری ODN پشتیبانی می شود 20 کیلومتر می باشد.

OLT  دو مسیر انتقال اطلاعات دارد: بالادست یا upstream (دریافت انواع مختلف ترافیک دیتا و صوتی از کابران) و پایین دست یا downstream (دریافت ترافیک دیتا، صوتی و ویدئو از شبکه مترو یا راه دور و ارسال آن به همه ماژول های ONT  بر روی شبکه ODN)

 

 PON شبکه

 

 

همانطور که در شکل مشاهده می فرمایید، OLT برای کنترل بیش از یک PON  طراحی گردیده است.همانطور که می بینیم اگر هر PON 32 اتصال داشته باشد، OLT می تواند داده ها را به تعداد زیادی ONT توزیع کند  (128 یا بیشتر). OLT استاندارد ویژه ای دارد، بنابراین با ONT تولیدکنندگان مختلف می تواند کار کند.

سرویس های مختلف به صورت جداگانه اما به طور همزمان با طول موج های مختلف ارسال می گردند. طول موج ها در جدول نشان داده شده است.

 

طول موج سرویس GPON
Upstream Downstream  
1310nm 1490nm Voice and Data
---------- 1550nm Video

 

ONT(ترمینال شبکه نوری) وONU (واحد شبکه نوری)

 

محل قرارگیری ONT، همانطور که در شکل می بینید، در محل مشتری است. هدف از آن استفاده از فیبر نوری برای اتصال به PON از یک سو، و برقراری ارتباط با مشتریان از سویی دیگر است.ONT  طیف وسیعی از ارتباطات را بسته به نیاز مشتریان پشتیبانی می نماید:

  • فرمت های ویدئوی دیجیتال
  • فرمت های ویدئویی آنالوگ
  • اتصالات ATM
  • اتصالات تلفنی E3  یا DS3
  • T1 یا E1
  • ارتباطهای گوناگون Ethernet با سرعت متفاوت

      

 Huawei HG8245H GPON ONT

تصویر 1: Huawei HG8245H یک ONT   با 4 پورت گیگابیت، دو پورت آنالوگ تلفن و WiFi

طراحی و پیکربندی شاسی ONT بسیار بستگی به نیازها و الزامات مشتری دارد. اندازه آن می تواند از جعبه کوچک و ساده که درمحیط خارج از خانه نصب می گردد تا دستگاه بزرگ نصب شده در داخل ساختمان اداری بزرگ و یا مجتمع های آپارتمانی باشد.ONT می تواند عملیات های بسیار زیادی برای بهبود عملکرد انجام دهد.این ONT می تواند داده های مختلفی که از مشتریان بدست می آید را ارسال، جمع آوری و چیدمان نمایند و آنها را به OLT بالادست ارسال نمایند.چیدمان فرآیندی است که در ان جریان داده جهت ارسال کارآمدتر، بهینه و مرتب سازی مجدد انجام می گردد .OLT اجازه تخصیص و محدود کردن پهنای باند را به منظور کنترل جریان داده به OLT که معمولاً بصورت ناگهانی ارسال می شود را می دهد.

وقتی ONT در بیرون از محل و ساختمان کاربر نهایی قرار می گیرد و بجای بک کاربر، به چندین کاربر سرویس می دهد، به آن ONU یا Optical Network Unit می گویند. به ONU، MDU هم می گویند و می تواند در شرایط دما و آب و هوایی متفاوت کار کند و در مقابل آب، گرد و خاک و سرقت مقاوم باشد. آنرا به همین جهت معمولاً در یک جعبه محافظ قرار می دهند. برای وضعیت هایی که برق قطع می شود باید یک باتری به عنوان پشتیبان اضطراری وجود داشته باشد. برای موارد عادی باید یک منبع برق وجود داشته باشد.ONU می تواند با روش های مختلف و انواع کابل مثل، سیم تلفن، کابل شبکه، کابل کواکسیال، فیبر نوری و یا WIFI متصل شود.

 

 

طیف محصولات GPON   شرکت هوآوی

تصویر 2:  طیف محصولات GPON   شرکت هوآوی

 

Share this post